| UNITAT DIDÀCTICA: ESPORTS ADAPTATS | | | | | | | ||||
| DESCRIPCIÓ: | | | | | | | | | | |
| Adaptar qualsevol tipus d'esport a les possibilitats individuals de cadascú, tot desenvolupant els sentits menys utilitzats (oïda, vista i tacte) | | |||||||||
| OBJECTIUS DIDÀCTICS: | | | | | | | | | | |
| 1. Conèixer i descobrir esports tradicionals que hab estat adaptats: bàsquet, tennis, voleibol, atletisme… | | |||||||||
| 2. Conèixer i descobrir esports de nova creació per persones amb discapacitat: el goalball, el boccia | | |||||||||
| 3. Experimentar i gaudir de la participació normalitzada dels alumnes amb discapacitat en els esports | | |||||||||
| 4. Experimentar diferents pràctiques físiques amb la privació d'algun dels sentits. | | |||||||||
| 5. Conèixer les principals regles dels esports adaptats | | |||||||||
| 6. Ser capaç de col.laborar i acceptar les regles del joc, tot respectant la diversitat dels companys. | | |||||||||
| 7. Aprendre a respectar el material i les instal.lacions del centre. | | | | | | | ||||
| CONTINGUTS DISCIPLINARIS: | | | | | | | | | ||
| CONCEPTES: | PROCEDIMENTS: | ACTITUDS: | | |||||||
| 1. Hàbilitats o tècniques bàsiques: | 1. Jocs i formes de jugades | 1. Respectar les normes del joc | | |||||||
| | La passada | 2. Explicació i posada en pràctica dels | 2. Tenir cura del material i les instal.lacions | |||||||
| | La recepció | diferents esports | 3. Saber cooperar i col.laborar amb tots els | |||||||
| | Desplaçament | companys i companyes. | | |||||||
| 2. Tàctiques | | |||||||||
| | Defensa | | ||||||||
| | Atac | | ||||||||
| 3. Regles bàsiques del joc | | | | | | | | | ||
| COMPETÈNCIES BÀSIQUES: | | | | | | | | | ||
| Tractament de la informació i competència digital: Com sabem l'educació física no disposa normalment de moltes hores de clase i per tant sería difícil anar | ||||||||||
| a veure esports on participen alumnes amb discapacitats. Per això utilitzaríem les TIC per a exposar la realitat dels esports adaptats i per comentar amb el | ||||||||||
| grup de classe les seves opinions. | | |||||||||
| Competència d'aprendre a aprendre: Normalment els nens i nenes en edat primaria, no son molts conscients d'aquest problema , si no viuen de primera mà les | ||||||||||
| mancanses físiques d'altres nens. Amb aquesta activitat, ajudem a que el nen sigui conscient d'aquestes desigualtats i que veiga l'assignatura d'educació | ||||||||||
| física desde un altre punt de vista, replantejant-se el seu propi pensament sobre l'assignatura. | | |||||||||
| Competència d'autonomía i iniciativa personal: Relacionada amb les actituds que els alumnes tinguen durant el transcurs de les activitats a l'aula. | ||||||||||
| Competència en el coneixement i la interacció amb el mòn físic: Després de rebre la informació que el mestre dona per tal d'adaptar-se a les normes dels | ||||||||||
| l'alumne tractarà d'adaptar aquest coneixement a la pràctica. | | |||||||||
| Competència social i ciutadana: Tot joc col.lectiu te una finalitat col.lectiva, ja que es treballa per a aconseguir una finalitat conjunta. | | |||||||||
| INTERDISCIPLINARIETAT: | | | | TRANSVERSALITAT: | | | | | ||
| Aprenentatge de vocabulari, relacionat amb el nou material | Educació per a la igualtat social: ja que fem que l'alumnat siga conscient de les | |||||||||
| necessari per a practicar esports adaptats. A més, podem aprendre | mancances que sofreixen algunes persones desde el seu naixament. | | ||||||||
| els noms de les diferents enfermetats físiques. | | | | | | | | |||
| METODOLOGÍA D'ENSENYAMENT: | | | | | | | | | ||
| Estilo de inclusión: Tots els alumnes poden ser particeps d'aquesta activitat, ja que a part de ser una unitat didàctica abocada a la conscienciació dels | ||||||||||
| alumnes en un tema d'exclusió social, les activitats donen lloc a que tota la classe puga participar en elles. | | | | |||||||
| MATERIALS CURRICULARS | | | TEMPORALITZACIÓ | | | | | |||
| Els necessaris per a la pràctica normal d'esports com | | L'esport triat serà el bàsquet encara que depenent del temps podrem fer-ne altres. | ||||||||
| els assenyalats anteriorment com son el bàsquet, tenis, atletisme… | Sessió 1. Introducció als esports per a discapacitats. Reproducció d'un vídeo en el que | |||||||||
| Per al bàsquet, i voleibol | | els nens i nenes veiguen d'una manera clara la realitat de les persones amb | ||||||||
| Pilotes, pista reglamentaria, vestimenta adecuada dels alumnes | discapacitat a l'hora de practicar esports. A continuació, donarem lloc a un debat | |||||||||
| i anotacions amb les regles del joc (proporcionades per el mestre | obert per a coneixer la opinio dels alumnes. | | ||||||||
| A més de taps per a les orelles i guants per a adaptar els jocs. | Sessió 2. Comensaríem explicant les regles del basquet, proporcionant-les mitjançant | |||||||||
| Atletisme: | | un full escrit que li entregara el professor al alumnat. A la part practica, possarem als | ||||||||
| Vestimenta adecuada, pista sufient per a recorrer 100 metres | alumnes per parelles, per a que practiquen la passada, la recepció i el desplaçament | |||||||||
| i taps per a les orelles | | amb uns guants possats. | | |||||||
| | | Les parelles han de ser més o menys del mateix nivell técnic per a la pràctica del | ||||||||
| | | basquet. Per això es farà una prova inicial per a saber el nivell individual dels | ||||||||
| | | alumnes. | | |||||||
| | | Sessió 3. Es farà el mateix que en la sesió dos, exceptuant l'explicació de les normes, | ||||||||
| | | però aquesta vegada els alumnes duran uns taps a les orelles i no els guants. | ||||||||
| | | Sessió 4: Debat obert a classe per a que els alumnes donen les seves opinions sobre el | ||||||||
| | | que han experimentat i el que han trobat diferent per a la pràctica de l'esport a les dos | ||||||||
| | | sesions anteriors. Si hi ha temps comensaríem a experimentar en una situació real | ||||||||
| | | de joc amb els dos elements (taps i guants) posats. Intentarem que els equips siguen | ||||||||
| | | el més pareguts técnicament possible a partir de les observacions de la primera sessió | ||||||||
| | | i posarem normes de joc en les que participen tots els membres d'un equip per a | ||||||||
| | | anotar un punt. | | |||||||
| | | Sessió 5. Donarem pas durant tota la sessió a una experiència real de l'activitat. Amb | ||||||||
| | | els mateixos equips format l'anterior sessió i amb normes que afavorisquen la | ||||||||
| | | participació de tots els membres dels equips. | | |||||||
| | | | | | Sessió 6. Debat sobre les vivencies i els sentiments experimentats en l'activitat. | |||||
| AVALUACIÓ: | | | | | | | | | | |
| Mitjançant la observació sistemàtica en les diferents sessions en les que es done a terme l'activitat. L'evaluació d'aquesta unitat serà difícil, encara que | ||||||||||
| si que podem evaluar la participació en els debats oberts en classe, l'observació de l'impliació del alumnes en l'activitat i una autoavaluació de cadascún | ||||||||||
| dels alumnes sobre els aprenentatges rebuts. Sobretot la participació i l’ implicació de l'alumnat en les activitats seria el més important. | | |||||||||
| ADAPTACIONS CURRICULARS INDIVIDUALS | | ALTRES OBSERVACIONS: | | | | | ||||
| Podem adaptar els esports a les característiques físiques d'algun | La realització d'un o altre esport serà determinat per les caracteristíques del centre. | |||||||||
| membre de la classe. Per exemple, si tenim una persona cega podem | La composició dels equips podrà variar depenent de les observacions del professor | |||||||||
| possar-los cintes als ulls als demes alumnes per a que experimenten | durant l'experiència pràctica del joc. Si el professor observa que els equips estan molt | |||||||||
| el que sent aquesta. O podem utilitzar material pessat per amarrar-lo | desigualats, podrà fer canvis per a tractar de que tinguen un nivell més o menys | |||||||||
| a la cintura d'aquell alumnat que pesa menys. | | igualitati. | | |||||||
| | | El professor podrà utilitzar diferents materials per a que l'esport se li complique als | ||||||||
| | | alumnes (com es el cas de dur guants i taps jugant a basquet), encara que haurà de | ||||||||
| | | tenir en conter els perills que tindrà aquest tipus de material per a l'alumnes que | ||||||||
| | | no està acostumat. Per això haurà de previndre els seus alumnes d'aquestos perills | ||||||||
| | | | | | a més d'estar pendent per a que no es produïsca cap tipus d'incident. | | ||||
miércoles, 15 de diciembre de 2010
UNITAT DIDÀCTICA
Suscribirse a:
Enviar comentarios (Atom)
Muy original tu unidad, me ha gustado mucho. Ademas no se me habría ocurrido nunca. Pero a la vez la veo útil.
ResponderEliminarEnhorabuena!!!
Gràcies Maria, però encara li tinc que donar una ullada i canviar unes quantes coses. Quan tinga temps la tornare a penjar.
ResponderEliminar