| | | | | | | | | | |
| UNITAT DIDÀCTICA: ESPORTS ADAPTATS |
|
|
|
|
|
|
| DESCRIPCIÓ: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Adaptar qualsevol tipus d'esport a les possibilitats individuals de cadascú, tot desenvolupant els sentits menys utilitzats (oïda, vista i tacte) |
|
| OBJECTIUS DIDÀCTICS: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1. Conèixer i descobrir esports tradicionals que hab estat adaptats: bàsquet, tennis, voleibol, atletisme… | | |
|
| 2. Conèixer i descobrir esports de nova creació per persones amb discapacitat: el goalball, el boccia | | | |
|
| 3. Experimentar i gaudir de la participació normalitzada dels alumnes amb discapacitat en els esports | | |
|
| 4. Experimentar diferents pràctiques físiques amb la privació d'algun dels sentits. | | | | |
|
| 5. Conèixer les principals regles dels esports adaptats | | | | | | |
|
| 6. Ser capaç de col.laborar i acceptar les regles del joc, tot respectant la diversitat dels companys. | | | |
|
| 7. Aprendre a respectar el material i les instal.lacions del centre. |
|
|
|
|
|
|
| CONTINGUTS DISCIPLINARIS: |
|
|
|
|
|
|
|
|
| CONCEPTES: | | | PROCEDIMENTS: | | | ACTITUDS: | | |
|
| 1. Hàbilitats o tècniques bàsiques: | 1. Jocs i formes de jugades | | | 1. Respectar les normes del joc |
|
|
| La passada | | 2. Explicació i posada en pràctica dels | | 2. Tenir cura del material i les instal.lacions |
|
| La recepció | | diferents esports | | | 3. Saber cooperar i col.laborar amb tots els |
|
| Desplaçament | | | | | companys i companyes. | |
|
| 2. Tàctiques | | | | | | | | | |
|
|
| Defensa | | | | | | | | |
|
|
| Atac | | | | | | | | |
|
| 3. Regles bàsiques del joc |
|
|
|
|
|
|
|
|
| COMPETÈNCIES BÀSIQUES: |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Tractament de la informació i competència digital: Com sabem l'educació física no disposa normalment de moltes hores de clase i per tant sería difícil anar |
| a veure esports on participen alumnes amb discapacitats. Per això utilitzaríem les TIC per a exposar la realitat dels esports adaptats i per comentar amb el |
| grup de classe les seves opinions. | | | | | | | |
|
| Competència d'aprendre a aprendre: Normalment els nens i nenes en edat primaria, no son molts conscients d'aquest problema , si no viuen de primera mà les |
| mancanses físiques d'altres nens. Amb aquesta activitat, ajudem a que el nen sigui conscient d'aquestes desigualtats i que veiga l'assignatura d'educació |
| física desde un altre punt de vista, replantejant-se el seu propi pensament sobre l'assignatura. | | | |
|
| Competència d'autonomía i iniciativa personal: Relacionada amb les actituds que els alumnes tinguen durant el transcurs de les activitats a l'aula. |
| Competència en el coneixement i la interacció amb el mòn físic: Després de rebre la informació que el mestre dona per tal d'adaptar-se a les normes dels |
| l'alumne tractarà d'adaptar aquest coneixement a la pràctica. | | | | | |
|
| Competència social i ciutadana: Tot joc col.lectiu te una finalitat col.lectiva, ja que es treballa per a aconseguir una finalitat conjunta. |
|
| INTERDISCIPLINARIETAT: |
|
|
| TRANSVERSALITAT: |
|
|
|
|
| Aprenentatge de vocabulari, relacionat amb el nou material | Educació per a la igualtat social: ja que fem que l'alumnat siga conscient de les |
| necessari per a practicar esports adaptats. A més, podem aprendre | mancances que sofreixen algunes persones desde el seu naixament. |
|
| els noms de les diferents enfermetats físiques. |
|
|
|
|
|
|
|
| METODOLOGÍA D'ENSENYAMENT: |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Estilo de inclusión: Tots els alumnes poden ser particeps d'aquesta activitat, ja que a part de ser una unitat didàctica abocada a la conscienciació dels |
| alumnes en un tema d'exclusió social, les activitats donen lloc a que tota la classe puga participar en elles. |
|
|
|
| MATERIALS CURRICULARS |
|
| TEMPORALITZACIÓ |
|
|
|
|
| Els necessaris per a la pràctica normal d'esports com |
| L'esport triat serà el bàsquet encara que depenent del temps podrem fer-ne altres. |
| els assenyalats anteriorment com son el bàsquet, tenis, atletisme… | Sessió 1. Introducció als esports per a discapacitats. Reproducció d'un vídeo en el que |
| Per al bàsquet, i voleibol | | |
| els nens i nenes veiguen d'una manera clara la realitat de les persones amb |
| Pilotes, pista reglamentaria, vestimenta adecuada dels alumnes | discapacitat a l'hora de practicar esports. A continuació, donarem lloc a un debat |
| i anotacions amb les regles del joc (proporcionades per el mestre | obert per a coneixer la opinio dels alumnes. | |
|
| A més de taps per a les orelles i guants per a adaptar els jocs. | Sessió 2. Comensaríem explicant les regles del basquet, proporcionant-les mitjançant |
| Atletisme: | | | |
| un full escrit que li entregara el professor al alumnat. A la part practica, possarem als |
| Vestimenta adecuada, pista sufient per a recorrer 100 metres | alumnes per parelles, per a que practiquen la passada, la recepció i el desplaçament |
| i taps per a les orelles | | |
| amb uns guants possats. | | | |
|
|
| | | |
| Les parelles han de ser més o menys del mateix nivell técnic per a la pràctica del |
|
| | | |
| basquet. Per això es farà una prova inicial per a saber el nivell individual dels |
|
| | | |
| alumnes. | | | | |
|
|
| | | |
| Sessió 3. Es farà el mateix que en la sesió dos, exceptuant l'explicació de les normes, |
|
| | | |
| però aquesta vegada els alumnes duran uns taps a les orelles i no els guants. |
|
| | | |
| Sessió 4: Debat obert a classe per a que els alumnes donen les seves opinions sobre el |
|
| | | |
| que han experimentat i el que han trobat diferent per a la pràctica de l'esport a les dos |
|
| | | |
| sesions anteriors. Si hi ha temps comensaríem a experimentar en una situació real |
|
| | | |
| de joc amb els dos elements (taps i guants) posats. Intentarem que els equips siguen |
|
| | | |
| el més pareguts técnicament possible a partir de les observacions de la primera sessió |
|
| | | |
| i posarem normes de joc en les que participen tots els membres d'un equip per a |
|
| | | |
| anotar un punt. | | | |
|
|
| | | |
| Sessió 5. Donarem pas durant tota la sessió a una experiència real de l'activitat. Amb |
|
| | | |
| els mateixos equips format l'anterior sessió i amb normes que afavorisquen la |
|
| | | |
| participació de tots els membres dels equips. | |
|
|
|
|
|
|
| Sessió 6. Debat sobre les vivencies i els sentiments experimentats en l'activitat. |
| AVALUACIÓ: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Mitjançant la observació sistemàtica en les diferents sessions en les que es done a terme l'activitat. L'evaluació d'aquesta unitat serà difícil, encara que |
| si que podem evaluar la participació en els debats oberts en classe, l'observació de l'impliació del alumnes en l'activitat i una autoavaluació de cadascún |
| dels alumnes sobre els aprenentatges rebuts. Sobretot la participació i l’ implicació de l'alumnat en les activitats seria el més important. |
|
| ADAPTACIONS CURRICULARS INDIVIDUALS |
| ALTRES OBSERVACIONS: |
|
|
|
|
| Podem adaptar els esports a les característiques físiques d'algun | La realització d'un o altre esport serà determinat per les caracteristíques del centre. |
| membre de la classe. Per exemple, si tenim una persona cega podem | La composició dels equips podrà variar depenent de les observacions del professor |
| possar-los cintes als ulls als demes alumnes per a que experimenten | durant l'experiència pràctica del joc. Si el professor observa que els equips estan molt |
| el que sent aquesta. O podem utilitzar material pessat per amarrar-lo | desigualats, podrà fer canvis per a tractar de que tinguen un nivell més o menys |
| a la cintura d'aquell alumnat que pesa menys. |
| igualitati. | | | | |
|
|
| | | |
| El professor podrà utilitzar diferents materials per a que l'esport se li complique als |
|
| | | |
| alumnes (com es el cas de dur guants i taps jugant a basquet), encara que haurà de |
|
| | | |
| tenir en conter els perills que tindrà aquest tipus de material per a l'alumnes que |
|
| | | |
| no està acostumat. Per això haurà de previndre els seus alumnes d'aquestos perills |
|
|
|
|
|
| a més d'estar pendent per a que no es produïsca cap tipus d'incident. |
|